Jakub Otruba startoval na Tour de l’Avenir

28.8.2017

54th Tour de l'Avenir (2.Ncup)

Jakub Otruba startoval na Tour de l’Avenir

Nejmladší závodník našeho prvního týmu Jakub Otruba má za sebou start na největším závodě kategorie U23, na slavné Tour de l’Avenir přezdívané „malá Tour de France“. Prostějovský závodník na devíti etapovém závodě obsadil 50. místo v celkové klasifikaci, ale i on svým výkonem přispěl k vynikajícímu týmovému výsledku v podobě 6. místa Michala Schlegela v celkové klasifikaci.  

 Průběh slavného závodu nám z Francie přiblížila  Judita Lorenzová a trenér Tomáš Konečný:

Závod odstartoval šesti rovinatými etapami v Bretani. V těchto etapách se většinou rozhodovalo až v hromadném dojezdu. Jediný úspěšný únik měli na svědomí Bělorusové Vasili Strokau a Ilya Volkau s Rakušanem Patrickem Gamperem. Do horských etap tak nebyly mezi závodníky významné časové rozdíly. Nejlepšího umístění v těchto etapách dosáhl Dominik Neuman, když dojel na 14. místě v šesté etapě a celkově mu patřilo průběžné jedenácté místo.

„Kluci měli v prvních etapách úkol nenechat odjet skupinu, kterou by nebyli schopni kontrolovat, což se podařilo. Hlavní bylo, aby Michal nepřijel do hor se ztrátou. Když odjela skupina bez nás, snažili se její náskok zlikvidovat. V hromadných dojezdech se snažili pomáhat Dominikovi, který je ve spurtech nejsilnější a v prvních etapách byl nejvýše postaven v celkovém hodnocení. Na celém pelotonu bylo vidět, jak velká akce to pro všechny je a že je už jen krůček od největších závodů. Těm se závod podobal i taktikou, podařil pouze jeden únik, jinak peloton nedal nikomu šanci. Všechny silné týmy šetřily své lídry, bylo to jako při závodě WorldTour, kde jsou v každém týmu dané role,“ řekl reprezentační trenér Tomáš Konečný. 

Po dni volna, ve kterém se závod přesunul do podhůří francouzských Alp, následovaly tři horské etapy a očekávaly se velké zvraty v celkovém pořadí. Hned v úvodní etapě o sobě dal vědět pozdější celkový vítěz Egan Arley Bernal, který si sólo jízdou dojel pro etapové vítězství. Michal Schlegel dokončil na velice slušném 8. místě se ztrátou minuty a dvanácti vteřin.

Druhý den v horách patřil opět Kolumbijci Bernalovi, který vyhrál v těsném souboji nad belgickým závodníkem Bjorgem Lambrechtem. Lídr českého družstva dojel shodně jako předchozí den na 8. místě a v celkovém pořadí mu před poslední etapou patřilo místo sedmé.

Poslední den, kdy závodníci museli překonat dobře známý Col de la Madeleine, zvítězil Rus Pavel Sivakov, který byl dlouho v úniku, ale nijak neohrožoval celkové pořadí. V závěrečném stoupání se Michal udržel s nejlepšími, dojel si pro 12. místo a celkově se posunul na konečné 6. místo. 

„Skončit v elitní desítce, tři sekundy od pátého místa je určitě velký úspěch a Michal potvrdil, že patří do světové špičky této kategorie. Pro ostatní kluky to byla obrovská zkušenost, když mohli absolvovat tak dlouhý a těžký závod. Vezou si spoustu zkušeností, ze kterých mohou čerpat a mohou je posunout. Mile překvapil v poslední etapě prvoročák Jakub Otruba, když dlouho figuroval v první skupině a odpadl až pod vrcholem Col de la Madeleine,“ shrnul Tomáš Konečný.

Výsledky:

1. Egan Arley Bernal (COL) 29:56:33,

2. Bjorg Lambrecht (BEL) +1:09,

3. Niklas Eg (DEN) +1:12,...

6. Michal Schlegel (CZE) +2:06),

50. Jakub Otruba (CZE) +45:49,

67. Roman Lehký +59:19,

72. Dominik Neuman (CZE) +1:03:36,

OTL Adam Sekanina,

DNF Jiří Petruš

 

Fotogalerie

IMG-20170822-WA000.jpg
IMG-20170822-WA001.jpg
IMG-20170822-WA002.jpg
IMG-20170827-WA000.jpg
IMG-20170827-WA001.jpg
IMG-20170822-WA005.jpg