Historie klubu SKC Prostějov

Vznik organizované cyklistiky se v Prostějově datuje k 1. listopadu 1885, kdy byl založen Český klub velocipedistů (ČKV), jehož předsedou se stal Karel Rytíř z Chmelařů a prvním náčelníkem Ferdinand Wolker, otec básníka. Klub provozoval cyklistiku, cykloturistiku, krasojízdu a bicyklebal (kolovou). Druhým velkým klubem se 15. července 1898 stal Český občanský klub cyklistů, jehož prvním předsedou byl Jan Chytil. Oba prostějovské kluby patřily vždy k nejaktivnějším v České ústřední jednotě velocipedistů, zejména v období po II. světové válce patřili bratři Jaroslav a Jan Novákové a Jaroslav Beneš s Bedřichem Špičákem ke špičce kolové nejen v rámci republiky. Bratři Novákové získali pro Československo první stříbrné medaile z mistrovství světa. V roce 1942 se zde konala první část mistrovství v silniční cyklistice a vítězem se stal Otakar Rozvoda. Mezi přední prostějovské závodníky patřili Čevela, Jindřich Kapucián, Jiří Nakládal, které následoval Květoslav Bohdan, startující na mistrovství světa a v závodě Praha-Waršava.

Po násilném sjednocení tělovýchovy se Český klub velocipedistů připojil k Sokolu I. a Český občanský klub cyklistů do Sokola II. Spolková činnost začala upadat, ale sportovní aktivita se udržela a tak se koncem padesátých let oba kluby spojily v jeden oddíl, součást Tělovýchovné jednoty Oděvní průmysl Prostějov. Mezi světovou špičku se prosadil po dorosteneckých titulech mistra republiky krasojezdec František Kratochvíl, který jako několikanásobný mistr Československa získal na mistrovství světa bronzovou medaili.
Začátkem 60. let se počalo s výstavbou velodromu, který byl dokončen v roce 1967 a slavnostně otevřen mezinárodním utkáním juniorů ČSSR - NSR. V této dochází k rozvoji cyklistiky a prostějovští závodníci se dostávají na špici pelotonu. Nelze zapomenout na Stanislava Steigla, Vladimíra Vačkáře, desetinásobného mistra republiky a čtyřnásobného mistra světa ve sprintérských soutěžích, Vladimíra Kozárka, Pavla Soukupa , mistra světa v závodě družstev, Vratislava Šustra, mistra republiky a účastníka mistrovství světa a olympiády, Františka Vašíčka, Luboše Zajace a další.

Stanislav Steigl s vodičem Bořivojem Nakládalem

První zleva Otmar Maleček  (účastník MS), první zprava Pavel Soukup (mistr světa a držitel světového rekordu v družstvech na 4 km)