Filip Prokopyszyn vítězem 500+1 kolo

24.5.2023, Velodrom Brno CZE, MM

Na startu 56. ročníku etapového bodovacího závodu se na velodromu v Brně sešla skvělá mezinárodní konkurence závodníků 14 států. Po třech závodních dnech a pěti etapách se vítězem stal závodník Tufo Pardus Prostějov Filip Prokopyszyn. Mezi juniory vybojoval Vojtěch Soukup třetí místo v eliminačním závodě zařazeném do kalendáře UCI.

Závod 500+1 kolo má dlouhou tradici a právě pro svou historii a prestiž má každoročně vysokou sportovní úroveň, kterou dokládá široká mezinárodní konkurence. Závod je složen z pěti bodovacích závodů na 100 kol, jejichž výsledky se průběžně sčítají, přičemž poslední etapa se jede na 100+1 kolo kde poslední dvě kola jsou honorovány dvojnásobným počtem bodů. Filip Prokopyszyn dokázal v prvních dvou dnech vyhrát dvě ze čtyř etap, nicméně před poslední pátou etapou figuroval v celkovém hodnocení na 3. místě se ztrátou osmi bodů na vedoucího Moritze Malcharka z Německa a šesti bodů na druhého Izraelce Alona Yogeva.

V závěrečné páté etapě však Prostějováci bezchybnou týmovou taktikou podpořenou výborným výkonem Filipa Prokopyszyna vybojovali vítězství. V celkovém hodnocení pak za Prokopyszynem skončil se ztrátou 14 bodů Moritz Malcharek a o dalších 9 bodů závodník domácího Favoritu Brno Adam Křenek. Do první desítky se ještě dostal prostějovský Wojciech Pszczolarski, který bral 9. místo.

Ve vložených závodech juniorů, vybojoval v eliminaci 3. místo Vojtěch Soukup. Vzhledem k tomu, že závody juniorů byly zařazeny do kalendář UCI, měly vysokou kvalitu. A tak si Vojtěch Soukup připsal nejen pódiové umístění, ale i skalp Slovince Žaka Eržena, úřadujícího mistra světa v dané disciplíně, který se musel spokojit se 4. místem.

„Kluci předvedli perfektní výkon. Tento závod se našemu týmu podařilo vyhrát poprvé v jeho dlouhé historii. Filip je neskutečně rychlý a když už jde do bodování téměř vždy bere plný počet bodů za první místo. Pochvalu však zaslouží celý tým, který skvěle naplňoval určenou strategii. Junior Vojta Soukup se po vlažnějším vstupu do závodu taky rozjel a připsal si skvělý výsledek v eliminaci.“ Chválí své svěřence Michal Mráček sportovní ředitel týmu.

Děkujeme za finanční podporu Statutárnímu městu Prostějov, Olomouckému kraji , bez jejíchž podpory bychom nemohli svoji činnost na tak vysoké úrovni provozovat.