GP Prostějov 2010 ovládli čeští závodníci

29.8.2010

Čeští dráhaři jeli v Prostějově bezkonkurenčně

Prostějov – Čeští jezdci vyhráli na mezinárodním dráhovém mítinku GP Prostějov známého jako Memoriál Otmara Malečka takřka co se dalo. Zatímco v loňském roce dokázali vybojovat pouze jediné třetí místo, tentokrát byli navíc ve větší konkurenci mnohem suverénnější, když v každé disciplíně stáli na stupních vítězů a tři dokonce zcela ovládli. Dráhový podnik, jediný svého druhu v Čechách, letos přitom poskočil do prestižnější 2. UCI kategorie. Málem ho však zhatilo počasí.

„Chvíli před začátkem začalo pršet. Z bezpečnostních důvodů jsme jezdce na dráhu nemohli pustit. Program byl dlouho posouván. Počasí se umoudřilo až k večeru. To čekání bylo nekonečné, nicméně tu nebyl nikdo, kdo by pochyboval, že se závod neuskuteční. Dráhu se pak podařilo vysušit a ve zkrácené formě jsme program zahájili. Po sportovní a kvalitativní stránce však závod nijak neutrpěl,“ upozornil ředitel závodu Josef Kratina.

První medaile ve prospěch českých jezdců pak na sebe nenechala dlouho čekat. Ve sprintu na 200 metrů cinklo stříbro překvapivě Adamu Ptáčníkovi, ačkoli se nejvíce mezi věřilo mistru Evropy Denisu Špičkovi, který tentokrát skončil pátý. S Ptáčníkem podium obsadili Poláci. Zvítězil Tekliňski a třetí dojel Dabkowski.

Pak už ale následovala česká zlatá smršť. V bodovacím závodě byl suverénní Milan Kadlec z pražské Dukly, když se svými devětačtyřiceti body po sto pěti kolech za sebou nechal Rakušana Riebenbauera a Poláka Bujka, jenž měli oba shodně po jedenačtyřiceti bodech. „Bez podpory týmu by tu nešlo zvítězit. Nejeli jsme jako jednotlivci, fungovali jsme jako Dukla a zejména Lojza Kaňkovský, který mi navíc rozjel závěrečný spurt, má na tom velký podíl. Potřebovali jsme body pro nominaci na mistrovství světa a jen tady jsme získali polovinu potřebných. Zaplaťpánbůh, že máme v Čechách závod v takové kategorii,“ oddechl si radostně zlatý Milan Kadlec.

Další zlato následovalo ihned v keirinu. Tam si už Denis Špička spravil chuť, když vybojoval druhé české vítězství. Ve finálové jízdě za sebou jezdec Dukly Brno nechal Poláka Dabkowského a na stupně vítězů ho pak doprovodil stájový kolega Tomáš Bábek. Zlato ale přišlo trochu se štěstím. „Jeden z polských jezdců nedodržel směr jízdy a rozhodčí ho diskvalifikovali. To ale nic nemění na hodnotě toho vítězství. Závod to pro mě byl těžký a rozhodl se až v posledních metrech. Navíc jsem do závěru nešel zrovna z nejlepší pozice,“ podotkl vítězný Denis Špička.

Mezinárodní mítink uzavřela nejatraktivnější závodní disciplína v Prostějově, tedy madison. V bodovacím závodě dvojic na sto dvacet kol nedali čeští jezdci už šanci nikomu ze zahraničních týmů. Nejsledovanější podium tak kompletně obsadili právě domácí dráhaři. Zvítězila dvojka z Dukly Praha Bláha s Hochmannem, kteří se vedení ujali už od první bodovačky. Pražské duo si pro prvenství přijelo před svými kolegy Kadlecem a Kaňkovským. Třetí místo získali úřadující mistři Evropy Hačecký s Dostálem. „Nesoupeřili jsme s kolegy. Kadlíny s Kaňkovským nám naopak pomohli. Pro nás bylo důležité udržovat náskok, který jsme získali hned na začátku a pak se nenechat zaskočit především od Poláků,“ řekl Martin Bláha.

Na velodromu se současně se svojí závodní kariérou veřejně rozloučil reprezentant Petr Lazar. „Cyklistika bolí, ale přinesla mi super zážitky a řadu kamarádů,“ shrnul ji člen pražské Dukly.

Prostějovský mítink, který byl jako první český závod poprvé zařazen ve 2. UCI kategorii, tak přinesl domácím jezdcům především cenné body pro nominaci na mistrovství světa. Současně se ukázalo, že dlouhodobou a precizní snahu pořadatelů může jednoduše zhatit počasí, což by se nestalo pokud by v Česku byl adekvátní zastřešený velodrom. Organizátoři přitom už příští rok chtějí opět o kategorii poskočit výš. „Vše je jen otázkou financí, ale věřím, že by se nám to mohlo podařit. Dveře určitě do první kategorie zavřené nemáme a jsem přesvědčený, že tomu může napomoci i naše operativnost při letošním mítinku. Vše probíhalo podle pravidel a navíc jsme tu zaznamenali obrovský úspěch, takže po letošku můžeme být plně spokojeni a já děkuji všem, kteří ani při dešti neztratili chuť pokračovat,“ dodal spokojeně ředitel závodu Josef Kratina.

Výsledky – Sprint: 1. Adrian Tekliňski (Polsko) 11,013, 2. Adam Ptáčník (ASO Dukla Brno) 11,153, 3. Konrad Dabkowski 11,157, 4. Maciej Bielecki (oba Polsko) 11,162, 5. Denis Špička (ASO Dukla Brno) 11,167.

Bodovací závod: 1. Milan Kadlec (ČR) 49, 2. Werner Riebenbauer (Rakousko) 41, 3. Tomasz Bujko (Polsko) 41, 4. Andreas Müller (Rakousko) 36, 5. Marek Mixa (ASC Dukla Praha) 34.

Keirin: 1. Denis Špička (ASO Dukla Brno), 2. Konrad Dabkowski (Polsko), 3. Tomáš Bábek, 4. Adam Ptáčník (oba ASO Dukla Brno), 5. Clemens Selzer (Rakousko).

Madison: 1. Martin Bláha, Jiří Hochmann (ASC Dukla Praha) 20, 2. Milan Kadlec, Alois Kaňkovský (ČR) 17, 3. Jan Dostál, Vojtěch Hačecký (ASC Dukla Praha/Atlas Personal) 12, 4. Andreas Müller, Andreas Graf (Rakousko) 7, 5. Marek Mixa, Ondřej Vendolský (ASC Dukla Praha) 5.