Historický úspěch TUFO-PARDUS Prostějova na silničním mistrovství republiky

30.6.2019

První zlatou medaili a tím i mistrovský titul ze silničního závodu v kategorii mužů pro prostějovský klub v celé jeho historii získal v Trnavě Tomáš Bárta. Ze společného Mistrovství republiky České republiky a Slovenska navíc ještě bronz dovezl junior René Smékal.

Historický úspěch TUFO-PARDUS Prostějova na silničním mistrovství republiky

Celý šampionát byl zahájen čtvrtečními individuálními časovkami. Prostějov měl na startu čtyři juniory Lukáše Kolaříka, Maxima Müllera, Jakuba Hníka a Reného Smékala a pouze jednoho muže Denise Rugovace. V parném horku dosáhl nejlepšího výsledku René Smékal, který obsadil velmi dobré páté místo a do první desítky se vešel také mezi elitnímu muži Rugovac, když skončil osmý.

Víkend pak byl ve znamení silničních závodů, jednoho z vrcholů sezóny, ke kterému směřovala příprava většiny závodníků. V sobotu v 9:00 se na 125 kilometrů dlouhou trasu vydali junioři a mezi nimi pět prostějovských dresů, když ke čtveřici, která startovala v časovce, přibyl ještě Martin Řehák. Juniorský peloton se v průběhu závodu neroztrhal a o vítězi se tak rozhodovalo v hromadném dojezdu, což prostějovskému týmu nahrávalo, vzhledem k tomu, že Smékal je výborný sprinter. Své předpoklady naplnil, když nestačil pouze na favorizovaného Pavla Bittnera (Mapei Merida Kaňkovský) a Jakuba Ťoupalíka (Cycling Academy Tábor) a vybojoval bronz. 

Ještě o něco větší senzaci se pak postaral tým mužů U23, který startoval v oslabené sestavě ve složení Tomáš Bárta, Karel Tyrpekl a Marek Dolníček. Závodníci této kategorie byli o poznání aktivnější, když se přibližně v polovině závodu vydal do úniku slovenský závodník, kterého se vydal stíhat Karel Tyrpekl spolu se závodníkem z Příbrami. Na čele tak utvořili trojici, která měla místy náskok minuty a čtvrt. V nájezdu do posledního okruhu však byli dostiženi pelotonem, ve kterém stále byli i zbylí dva prostějovští závodníci a Tomáš Bárta v něm šetřil síly na hromadný spurt. Z pelotonu ale v závěrečném okruhu zaútočili další čtyři závodníci a Bárta nechtěl na nic čekat, takže se vydal na stíhací jízdu a zanedlouho své soupeře dojel. O vítězi se tak rozhodlo ve spurtu pětice, která byla tvořena třemi českými a dvěma slovenskými závodníky. Své rychlostní kvality pak potvrdil teprve dvacetiletý Tomáš Bárta, když o pouhých několik centimetrů porazil Vojtěcha Sedláčka (CC Etupes) a za zády nechal i třetího Františka Honsu (AC Sparta Praha). 

„Před startem jsem neměl jednoduchou pozici, mé nedávné výsledky a profil trati mě stavěly do role jednoho z favoritů, navíc jsme startovali pouze ve třech. Podali jsme ale skvělý týmový výkon, Karel mi svým únikem připravil půdu pro závěrečný útok, protože tím ho peloton musel dojíždět a ostatní jeli tempo, takže jsem našetřil spoustu sil. Věděl jsem, že mám šanci vyhrát a taky se to těsně podařilo, jsem za to moc šťastný. Je to ale vítězství především našeho týmu, zvládli jsme to excelentně, kromě Karla mi byl taky do poslední chvíle k ruce Marek, takže jsem měl i v závěru pořád dost sil,“ sdělil své dojmy Tomáš Bárta. 

V neděli se v závodě kategorie mužů Elite na start postavil jediný závodník TUFO-PARDUS Prostějova Denis Rugovac. V nabité konkurenci závodníků z WorldTour pelotonu si však vedl velmi dobře, když se i bez týmové podpory udržel ve skupině největších favoritů a obsadil 18. místo.