Jak zvládá situaci mládež ze SVS Prostějov?

23.4.2020

Současný stav popsal trenér mládeže Martin Cetkovský: "Toto období je velice složité a náročné pro všechny. V rámci organizování tréninkové činnosti musíme být kreativní, nicméně jsem rád, že tréninková morálka ani v těchto dnech u závodníků SVS Prostějov neupadá."

Jak zvládá situaci mládež ze SVS Prostějov?

Z počátku všech omezení trénovali především na trenažerech a válcích, v rámci respektu vůči opatřením. Momentálně už se ale odhodlají i ven, kde hltají kilometry a hodiny na silnicích, prozatím samozřejmě maximálně ve dvojicích. Po posledním prohlášení o otevření sportovišť postupně začazujeme individuální tréninky na dráze. 

"Co se z mého pohledu ale jeví nejdůležitější, je v současné době komunikace. Díky podpoře Garminu není problém kontrolovat tréninky i na dálku, vyhodnotit a uzpůsobit další tréninkový plán. Velkou změnou ale pro všechny je, že se pravidelně nevídáme a některé informace nám prostě uniknou. Trenér pozná na závodníkovi, kdy není ve své kůži, nemá svůj den, nebo naopak zvládne ještě o jeden interval navíc. Pro děti a dorost celkově je navíc důležité „někam patřit“, mít kolem sebe vrstevníky, se kterými se mohou o všechno podělit. V době sociálních sítích není vůbec těžké zůstat v kontaktu, a myslím si, že v důsledku situace se komunikace prohloubila. Jsem rád, když vidím, že se dokáží motivovat navzájem, že to není jen na nás trenérech, ale i závodníci vzájemně se podporují ve tréninkové morálce.  

V rámci omezení to pak nás trenéry donutilo myslet kreativně, přicházet s novými nápady, aby to nebylo jednotvárné a udržení motivace nebylo moc těžké. Tato situace nám zároveň otevřela obzory, ukázala nové možnosti tréninku. Jednou z nich je bezpochyby pojmout trénink více komplexně. Závodníci teď mají prostor věnovat více času protahování, posilování a využít dalších pomůcek mimo kolo. Věřím, že i to se jim v sezóně zúročí. Co se týče úplných novinek v přípravě, někteří naši závodníci, kteří buď měli, nebo si stihli opatřit chytrý trenažér, se zúčastnili závodů v rámci projektu Rouvy. Pro větší motivaci a možnost se trochu srovnat s ostatními máme celou tréninkovou skupinu na platformě Strava, kde i ti nejmenší vidí srozumitelný týdenní přehled. Mohou se tak vzájemně trumfovat, porovnávat a motivovat. S těmi staršími, kteří už mají wattmetr, což je v dnešní době už téměř nezbytnost, pracujeme přes TrainingPeaks, kde už děláme složitější a přesnější tréninkové analýzy. 

A když už se opět rozjely tréninky venku, snažíme se co nejvíce pracovat na platformách Strava, nebo v případě starších závodníků pracovat přes TrainingPeaks. Na Stravě například máme celou tréninkovou skupinu, kde se mohou závodníci vzájemně porovnávat, trumfovat v rámci týdenních přehledů apod. 

V neposlední řadě vidím přesah této situace nejen do sportovních životů našich závodníků. Všichni jsme byli postaveni před fakt, že sport, kterému věnujeme v podstatě veškerý volný čas, není v životě lidí to nejdůležitější. Přesto jsem rád, že všichni cyklistiku natolik milují, že všichni přemýšleli nad tím, jak situaci co nejlépe zvládnout, nikoliv nad tím, jestli to má vůbec nějaký smysl. Zároveň i my, z řad trenérů, jsme si uvědomili, že máme štěstí věnovat se tomu, co nás baví a můžeme ulehčit zvládnutí celé situace našim svěřencům."