Mládež sbírala úspěchy v úvodních závodech Českého poháru

8.4.2019

Český pohár na silnici mládeže a žen odstartoval v sobotu kritériem v Soběslavi a v neděli pokračoval silničním závodem ve Zbraslavi. Závodníci TUFO-PARDUS Prostějov za dva závodní dny získali celkem pět pódiových umístění včetně dvou vítězství.

Mládež sbírala úspěchy v úvodních závodech Českého poháru

Sobotní technické kritérium ulicemi města zvládla nejlépe mezi staršími žačkami Patricie Müllerová, která za sebou nechala závodníci z Dukly Praha Adélu Markovou a Vandu Dlaskovou z TJ AŠ Mladá Boleslav. Na pódium vystoupal také Matyáš Koblížek, který byl třetí mezi kadety, když nestačil na Daniela Mráze (Mapei Merida Kaňkovský) a Štěpána Širokého (TJ Favorit Brno), další náš závodník Ondřej Pokorný byl klasifikován jako 27. Mezi staršími žáky měl blízko ke stupňům vítězů Stanislav Pátík, který skončil pátý, do první desítky se vešel ještě sedmý Vojtěch Koblížek. Gabriela Bártová byla v kadetkách jedenáctá. Velmi dobře se prezentovali také junioři, když Jakub Hník skončil čtvrtý a Lukáš Kolařík třináctý a Maxim Müller dvacátý. Jediná žena v modrožlutém dresu Naďa Voráčová byla čtrnáctá.

Jakub hník podal velmi dobrý výkon vzhledem k tomu, že mu vyhovují spíš kopcovité závody. Patricie a Matyáš opět ukázali, že patří k nejlepším ve své kategorii a s jejich výkony jsem spokojený,“ zhodnotil své svěřence Martin Cetkovský.

V neděli přišel na řadu silniční závod ve Zbraslavi na tradičním šestikilometrovém okruhu. V něm opět dominovala žákyním Patricie Müllerová, v kadetech vystoupal na stupně vítězů tentokrát Radovan Štec, když skončil třetí, stejně jako v juniorech Maxim Müller, který podal skvělý výkon. 

V nabitém startovním poli si vedli dobře i ostatní prostějovští závodníci. Stanislav Pátík byl v žácích šestý, Vojtěch Koblížek osmnáctý a kadetka Gabriela Bártová sedmá. V kadetech jeli kromě Radovana také Matyáš Koblížek a Petr Kovařčík, ti obsadili 29. respektive 45. místo. Mezi juniory se vešel do první desítky také Jakub Hník, když skončil osmý a jeho kolega Lukáš Kolařík dojel devatenáctý. 

Patricie ukázala, že je nejen rychlou závodnicí na dráze, ale že se s ní musí počítat i na silnici. Mezi kadety si konečně po loňské smolné sezóně zlepšil chuť do závodů Radovan Štec, který si dobře vytipoval únik přibližně 18km do cíle a vytěžil z něj krásné 3.místo, velkým překvapením juniorského závodu byl pak Maxim Müller, který ukázal velice dobrou kondici když si dojel pro 3.místo a řekl si tak o nominaci na reprezentační výjezd do Cottbusu. Myslím si však, že Max z toho závodu mohl vytěžit ještě více, protože v kopci, který junioři absolvovali celkem 18x, vypadal ze závodníků ve skupině nejlépe,“ řekl Cetkovský.

Naďa Voráčová se rozhodla start ve Zbraslavi vynechat a vydala se závodit do Rakouska, kde se zúčastnila jarní klasiky 58. Internationales Kirschblütenrennen ve Welsu. 

V rámci přípravy na letošní etapový závod Gracia Orlová jsem do jarního bloku chtěla zařadit náročnější závod v mezinárodní konkurenci. Tento závod je tradiční součástí týmů napříč střední Evropou, na startu stály týmy z Německa, Maďarska, Polska a samozřejmě rakouské závodnice z domácích, ale i zahraničních elitních týmů,“ popisovala závod Naďa. Ta se svými soupeřkami absolvovala celkem 70 kilometrů dlouhý závod na dvou okruzích, když v každém z nich byla tři náročná stoupání.

Tempo závodu diktovaly především rakouské závodnice ze zahraničních elitních týmů a rozhodující nástup přišel už v prvním stoupání. Do toho se mi bohužel nepodařilo naskočit a zůstala jsem ve druhé skupince, která se odpoutala od hlavního pole. Díky práci německého týmu Maxx Solar nás ale peloton dostihl, a tak  jsme pokračovaly až do posledních kilometrů před cílem. Tam se mi podařilo ještě mírně odskočit se třemi dalšími závodnicemi a dokončila jsem jako dvanáctá,“ řekla prostějovská závodnice. 

Už následující týden čeká TUFO-PARDUS Prostějov další díl Českého poháru na silnici na náročné trati v Kyjově.