Na domácí Velké ceně DT se domácím závodníkům dařilo

29.5.2024, Velodrom Prostějov CZE, MM

Velodrom v Prostějově hostil další díl ČP mládeže na dráze. V kalendáři závod byl závod vložen v posledním květnovém víkendu a nesl název Velká cena DT – Výhybkárna a strojírna, a.s., tedy společnosti, která dlouhodobě podporuje mladé prostějovské cyklisty. Prostějovské naděje vybojovaly několik pódiových umístění, avšak nejvýrazněji se opět prosazoval benjamínek Jakub Dedek. 

Na domácí Velké ceně DT se domácím závodníkům dařilo

První závodní den byly naplánovány stíhací závody jednotlivců, bodovací a vylučovací závod. Prostějovský velodrom však účastníky závodů přivítal nevlídným a deštivým počasím, proto se střídaly prostoje s časem kdy byla dráha suchá a mohlo se závodit. 

To zjevně nevadilo domácí Apoleně Pechové, která suverénně ovládla kategorii žákyň a mladší žák Jakub Dedek se ve finálové jízdě musel smířit s druhým místem, když ho o nicotných 18 setin sekundy předčil Viktor Kysela z TJ Favorit Brno. V bodovacím závodě a vylučovačce, byl již J. Dedek neporazitelný a připsal si v obou disciplínách vítězství. Apolena Pechová v těchto závodech dojela na druhém, respektive třetím místě. Mezi kadety dojel v bodovačce na solidním 6. místě Antonín Žufánek, jehož umístění zkopíroval Nikola Jaroš mezi juniory.  

V neděli se již počasí přeci jen umoudřilo, a tak závody probíhaly dle daného rozpisu. Ve sledovaném stíhacím závodu družstev si skvěle počínali prostějovští kadeti, kteří ve složení Antonín Žufánek, Alexadr Kaniščev, Arnošt Drcmánek, doplněni Danielem Kuběnou z ACS Development a Vojtěchem Nečadou z Merida Mapei Kaňkovský nenašli přemožitele. Junioři Nikola Jaroš, Samuel Jurica, Tadeáš Ladra společně pražským duklákem Ondřejem Michalovičem vystoupali na stříbrný stupínek. Jejich přemožiteli byli členové prvního týmu Dukly Praha. Nejmladší kategorie žáků se utkali v dánském bodovacím závodě (kdy se s každým dalším bodovacím spurtem zvyšuje počet přidělovaných bodů) a následně opět v klasickém bodovacím závodě. V těchto závodech si počínal opět skvěle Jakub Dedek a do své víkendové sbírky si připsal 2. místo v dánské a 1. v klasické bodovačce. Starší kategorie se utkaly také v bodovacím závodě, ovšem dvojic tedy populárním madisonu. Kadeti Antonín Žufánek a Alexandr Kaniščev předvedli, že madison jim jde a vybojovali 2. místo za dvojicí Favoritu Brno ve složení Matěj Vašina a Matteo La Carbonara. V juniorech se společně se svým parťákem Ondřejem Michalovičem (Du. Praha) postavil na třetí nejvyšší stupínek Nikola Jaroš.

Šéftrenér a ředitel závodů Martin Cetkovský měl pocity spíše smíšené: „V rámci organizace nás i závodníky, v sobotu docela hodně potrápilo počasí. Co se týká výsledků, bylo to trochu na jako na houpačce, ale určitě musím pochválit Kubu Dedka, který opravdu válel. Slušně si vedli i kadeti v mančaftech a madisonu. Moc hezkým výkonem se prezentovala i Apolena Pechová.“

Děkujeme za finanční podporu Statutárnímu městu Prostějov, Olomouckému kraji, bez jejíchž podpory bychom nemohli svoji činnost na tak vysoké úrovni provozovat.   

Fotogalerie

788c04a7-42e2-4a06-b239-9f6ce80d1237.JPG
7073a20b-4551-456f-b75b-d97f9ad59563.JPG
08661336-b483-4f70-a51b-beee66c2eae9.JPG
Apolena-Pechova.JPG
c96e7a75-1bfc-4225-b9ba-d40481b36def.JPG
0635861e-f429-4912-925c-0bd2677200b5.JPG
Jakub-Dedek.JPG
Juniori-stihaci-zavod-druztev-podium.JPG