Pozvánka – GP Prostějov-Memoriál Otmara Malečka a GP TUFO-Velká cena Olomouckého kraje

24.8.2022, Velodrom Prostějov CZE, MM

Dráhový cyklisté se utkají v soubojích při mezinárodních závodech na velodromu v Prostějově. Příznivci dráhové cyklistiky se mohou těšit na souboje závodníků deseti států. Bohužel z důvodu termínové kolize v mezinárodním kalendáři nebudou v letošním roce k vidění souboje sprinterů.    

Pozvánka – GP Prostějov-Memoriál Otmara Malečka a GP TUFO-Velká cena Olomouckého kraje

Letošní ročník mezinárodních závodů na prostějovském velodromu doznal několika změn. Mezi ty hlavní patří změna v názvu jednoho ze závodů, když na první místo se dostává tradiční partner prostějovského klubu společnost TUFO. Ředitel závodů Michal Mráček k tomu dodává: V letošním roce došlo k zásadním škrtům finanční podpory sportu ze strany státních institucí, což pochopitelně dolehlo i na nás. Závod, byť v jednodenním formátu, se nám podařilo udržet díky mimořádné podpoře společnosti Tufo, která se tak mimo názvu týmu dostala i do čela názvu závodu.

Organizátoři se v letošním roce potýkali také s termínovou kolizí závodu v Německu. Tato kolize se příliš neodrazila ve startovním poli vytrvalců, ale zasáhla zásadně do sprinterských disciplín. Z tohoto důvodu budou diváci v letošním roce o souboje sprinterů ochuzeni. Dlouhá diskuse s UCI o řešení termínové kolize nevedla k úspěšnému konci. Závody v Německu jsou koncipovány především pro sprintery, zatím co náš závod byl vždy více univerzální. Zrušení sprinterských disciplín nás mrzí. Náš závod organizujeme ve stejném termínu již 23 let, ale ani to nepomohlo, aby k této kolizi nedošlo. Aby nebylo termínových kolizí málo, tak ve stejném termínu se ještě koná juniorské mistrovství světa v Izraeli, kde samozřejmě startují naši úspěšní junioři Radovan Štec a Matyáš Koblížek.  Přibližuje termínovou situaci Mráček.

A na koho se diváci mohou těšit? Určitě je třeba začít u domácích. V dresu prostějovského TUFO PARDUS bude k vidění trojnásobný mistr Evropy a medailista z mistrovství světa Wojciech Pszczolarski, který říká: Závody v Prostějově jsou pro mě vždy velmi důležité. V Prostějově působím již devět let a minimálně cyklisticky jsem tady doma. Právě uplynulé mistrovství Evropy pro mě nedopadlo úplně podle představ, byť jsem v přípravě pracoval velmi tvrdě. Věřím, že tvrdý trénink zúročím v dobré výsledky na domácích závodech v Prostějově.

Také další výrazné postavy dráhové cyklistiky přiveze polská reprezentace. Daria Pikulik a Nikol Plosaj disponují solidní sbírkou medailí z evropských šampionátů. Prostějovský velodrom dobře zná i rakouská závodnice, stříbrná medailistka z Evropských her v Minsku Verena Eberhardt. V dánském dresu se představí Pedersen Rasmus Lund, stříbrný medailista olympijských her v Tokiu a mistr světa z roku 2020 v týmové stíhačce. Pro znalce silniční cyklistiky by mohl být zajímavým závodníkem Artyom Zakharov z Kazachstánu, který od roku 2016 působí ve World Tour týmu Astana.  

Záštitu nad 23. ročníkem GP Prostějov-Memoriál Otmara Malečka převzal primátor statutárního města Prostějov Mgr. František Jura.

Vstupné na velodrom je dobrovolné a stejně jako u tomboly, bude jeho výtěžek poukázán onkologickému oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. 

Věřím, že závody vytrvalců budou mít opravdu vysokou úroveň a věřím, že se neztratí ani čeští závodníci. Samozřejmě bude k dispozici bohaté občerstvení, které návštěvníkům zpříjemní pobyt na velodromu, při sledování závodů. Michal Mráček

K závodu GP TUFO-VC Olomouckého kraje 25.8. 2022

Začátek závodů bude ve 12:30 hod zahájen prvním během omnia juniorů a to scratchem. Dalšími čtvrtečními závody budou u elitních žen madison a bodovací závod. Muži mají v programu scratch a stejně jako ženy madison. Konec čtvrtečních závodů je plánován přibližně na 20:30 hod. 

Program GP TUFO-VC Ol. Kraje

K závodu GP Prostějov-Memoriál Otmara Malečka 26.-27. 2022

V pátek je začátek závodů naplánován 12:30 a zahájí ho kategorie nejmladších cyklistů, tedy žáků a kadetů. Elitní ženy a muži v pátek v pátek svedou souboje cyklistickém víceboji, tedy omniu. Junioři pojedou scratch a madison. Konec závodů bude přibližně v 19:30.

Program GP Prostějov-Mem. O. Malečka

V sobotu zahájí program ve 13:00 hod junioři svým prvním závodem v omniu. Ženy pojedou bodovací závod a madison. Muži se utkají ve scratchi a celý třídenní program zakončí mužský madison, tedy Memoriál Otmara Malečka.

Děkujeme za finanční podporu Statutárnímu městu Prostějov, Olomouckému kraji , bez jejíchž podpory bychom nemohli svoji činnost na tak vysoké úrovni provozovat. 

Děkujeme za podporu Nadačnímu fondu sportu, kultury a vzdělání Prostějov.