Prostějovský dráhový vrchol sezóny vyšel domácímu týmu skvěle

23.8.2023, Velodrom Prostějov CZE, MM

Mezinárodní konkurence se opět po roce sešla na prostějovském velodromu při GP Prostějov-Mem. O. Malečka a GP Tufo-VC Olomouckého kraje. A skvěle se dařilo také závodníkům domácího týmu. Nejvýrazněji se do výsledkových listin zapsali zejména Matyáš Koblížek, Filip Prokopyszyn a v madisonu také společně Wojciechem Pszczolarskim.  

Prostějovský dráhový vrchol sezóny vyšel domácímu týmu skvěle

Celé třídenní klání zařazené do kalendáře UCI zahájil podnik GP TUFO-VC Olomouckého kraje, nad nímž převzal záštitu náměstek Olomouckého kraje Michal Zácha. Hned úvodní závod elitní mužské kategorie v eliminaci ukázal, že domácí borci jsou v dobré formě. Vítězství vybojoval Matyáš Koblížek, před svým ještě do loňska týmovým kolegou Radovanem Štecem. Hned následující scratch se stal kořistí opět M. Koblížka a na pódium ho ještě doprovodil na bronzovém stupínku Filip Prokopyszyn. Mezi domácí jezdce se dokázal vklínit pouze Adam Křenek z Favoritu Brno. 

Poslední disciplínou zahajovacího mítinku byl madison. Zde již o sobě dali výrazně vědět Poláci Konrad Waliniak a Kacper Majewski, kteří si skvělým výkonem přijeli v této atraktivní disciplíně pro vítězství. Na třetím místě se umístila dvojice internacionálů v prostějovských dresech Wojciech Pszczolarski a Filip Prokopyszyn, kteří se ještě v závěru závodu museli sklonit před stříbrnou dvojicí Favoritu Brno Adam Křenek a Štěpán Široký.     

„Věřil jsem, že závěr přípravy na domácí závody se nám určitě vydařil. Nicméně teprve až přímé srovnání se soupeři ukáže, jak na tom opravdu jste. Dvě vítězství mi dodávají sebevědomí do dalších dvou dnů závodění. Určitě bych chtěl ještě nějaké vítězství přidat.“ Hodnotil vstup do třídenního klání na prostějovském velodromu Matyáš Koblížek. 

Na úvodní mítink GP TUFO-VC Olomouckého kraje bezprostředně navazoval již 24. ročník závodu GP Prostějov-Memoriál Otmara Malečka, pod záštitou primátora statutárního města Prostějov Mgr. Františka Jury. První den tradičního „Malečka“ patřil omniu, tedy cyklistickému víceboji. Také v omniu byly prostějovské dresy hodně vidět. Na pódium vystoupali na druhém místě Matyáš Koblížek a na třetím Filip Prokopyszyn. Z vítězství se však radoval zástupce polského týmu GKS Kartusia Konrad Waliniak. Ve stejné disciplíně žen si pro vítězství přijela Gabriela Bártová hájící barvy Dukly Praha, která však cyklisticky vyrostla právě v prostějovském klubu.

Svoji vizi o dalším vítězství Matyáš Koblížek naplnil hned v první disciplíně závěrečného dne, když nenašel silnějšího soupeře ve scratchi. Ve scratchi Prostějováci brali dokonce hned první dvě místa. Cílovou pásku totiž na druhém místě Filip Prokopyszyn. Stupně vítězů ještě doplnil v Prostějově skvěle závodící Adam Křenek z Favoritu Brno.

Jedinou disciplínou, ve které domácí borci vyšli naprázdno byla eliminace. Tato disciplína se stala kořistí Štěpána Širokého z Favoritu Brno, před polským závodníkem Kacperem Majewskim a mladičkým Richardem Kobrem z Cyklistické akademie Romana Kreuzigera. 

Celé třídenní klání tradičně zakončuje madison, který se jede jako Memoriál Otmara Malečka. Startu závěrečné disciplíny předchází vzpomínka s uctěním památky Otmara Malečka a symbolickou minutou ticha. 

Po vzpomínkovém aktu se na oválu prostějovského velodromu rozhořela opravdová cyklistická bitva. V ní ukázali nevětší sílu opět polští borci Adam Wozniak a Kacper Majewski, kteří pro sebe vybojovali suverénní vítězství. Na druhém místě se umístila smíšená polsko-česká dvojice Konrad Waliniak a Radovan Štec, třetí místo potom brali domácí závodníci Wojciech Pszczolarski a Matyáš Koblížek. 

Během závěrečného ceremoniálu předala dcera Otmara Malečka Kateřina symbolický šek z výtěžku dobrovolného vstupného a tomboly zástupci onkologického oddělení FN Olomouc. 

Za organizátory shrnul letošní ročník ředitel obou podniků Michal Mráček: „Letos byla naše pozice vlivem právě skončeného mistrovství světa docela složitá. Ovšem na start se i přes tuto termínovou kolizi postavili zástupci deseti států. O to větší mám radost z dosažených výsledků našich závodníků. Zejména Matyáš Koblížek se prezentoval ve skvělé formě. Výborné výkony však předváděl také Filip Prokopyszyn, Petr Vávra a Wojciech Pszczolarski. Po pár letech nám taky přálo počasí, dokonce se závody po všechny tři dny obešly bez vážnějšího pádu. Vše tak běželo bez komplikací. Pochopitelně musím poděkovat za podporu, díky které se nám daří závody po mnoho let držet na potřebné úrovni. Zde musím vyzdvihnout podporu ze strany města Prostějov, Olomouckého kraje a zásadní je také podpora našeho partnera společnosti TUFO. Samozřejmě také mnoha dalších, na které nezapomínám a které jsme během závodu prezentovali. V neposlední řadě patří velké poděkování všem, kteří svou prací pomohli při samotné realizaci závodů.“   

Děkujeme za finanční podporu Statutárnímu městu Prostějov, Olomouckému kraji , bez jejíchž podpory bychom nemohli svoji činnost na tak vysoké úrovni provozovat.