Zhodnocení sezóny z pohledu elitního týmu mužů

24.10.2019

Prostějovský tým TUFO-PARDUS Prostějov do sezóny vstupoval se značně omlazenou sestavou. Už tak početně nevelkou skupinu devíti závodníků ve složení Daniel Babor, Tomáš Bárta, Marek Dolníček, Luděk Lichnovský, Matouš Měšťan, Vladimír Mikšaník, Wojciech Pszczolarski, Denis Rugovac a Karel Tyrpekl navíc v sezóně oslabila dlouhodobá marodka Měšťana a Mikšaníka. Přesto může tým prohlásit, že má za sebou jednu z nejúspěšnějších sezón vůbec. 

Zhodnocení sezóny z pohledu elitního týmu mužů

Tým se pravidelně prosazoval v kategorii U23 v rámci Českého poháru na silnici ŠKODA CUP 2019. Vítězství v kategorii U23 zaznamenal ve třetím závodě seriálu Karel Tyrpekl, v rámci předposledního startu byl druhý a dvě druhá místa přidal v této kategorii také Tomáš Bárta. Velkého úspěchu pak ve společném hodnocení s elitními závodníky dosáhl Daniel Babor, když po vynikající týmové spolupráci zcela ovládl závěrečný závod v Mladé Boleslavi, což mu vyneslo také třetí místo v celkové klasifikaci závodníků do 23 let. 

Historického úspěchu pak dosáhl tým v rámci Mistrovství České republiky v silniční cyklistice. V Trnavě, kde se letos poprvé konal závod kategorie U23 a elite zvlášť, se závodníci v kategorii U23 netajili velkými ambicemi, přesto, že startovali pouze ve složení Bárta, Dolníček a Tyrpekl. Po vzorné týmové spolupráci tato trojice naplnila veškerá očekávání a Tomáš Bárta se radoval z vítězství mezi závodníky U23. 

Kromě domácích úspěchů letos prostějovští závodníci bodovali také v zahraničí. První body do žebříčku UCI získali v závodě Belgrade Banjaluka (UCI 2.1), kde o sobě dával vědět Mikšaník a Tyrpekl obsadil celkově 12. místo, což je v závodě první kategorie velmi dobrým výsledkem. Tomáš Bárta, který v květnu startoval v reprezentačním dresu na Carpathian Couriers Race pak na úspěchy navázal, když v závodě ovládl sprinterskou soutěž. Výčet mezinárodních závodů, na kterých tým získal body do žebříčku UCI by mohl takto pokračovat, protože závodníci je získali téměř v každém zahraničním startu. Za zmínku ale jistě stojí ještě Tour of Estonia (UCI 2.1), kde Babor vybojoval fantastické druhé místo v etapě. 

Dobrou vizitkou pro tým pak v neposlední řadě byla taky nominace Bárty a Tyrpekla na Mistrovství Evropy v silniční cyklistice. Bárta se navíc nominoval také do sestavy startující na světovém šampionátu,“ hodnotí sportovní ředitel Michal Mráček.

Domácí silniční sezóna sice pro tým začala až v dubnu, dráhaři ale měli některé vrcholy sezóny ještě před jejím začátkem. V průběhu celé zimy závodila česká dvojice Daniel Babor a Luděk Lichnovský spolu s Wojciechem Pszczolarskim (který startoval se svým polským kolegou) na prestižním dráhovém seriálu Six Day. Na začátku března pak skvělou formu prodal Pszczolarski, když skončil čtvrtý na Mistrovství světa na dráze v bodovačce, do poslední chvíle přitom sahal po medaili. Své zástupce měl tým kromě všech vrcholných dráhových akcích také na Evropských hrách v Minsku, kde startoval Lichnovský, Babor i Pszczolarski. O velkou radost v týmu se v červenci postaral Daniel Babor, když z Mistrovství Evropy juniorů a U23 přivezl stříbro ze scratche.

V České republice momentálně naši závodníci patří k nejlepším vytrvalcům. Samozřejmě si toho ceníme, nicméně se snažíme pracovat, aby kluci byli také stabilně konkurenceschopní na mezinárodních akcích. Kromě medaile letos získali taky několik pódiových umístění v závodech kategorie CL1 a CL2, takže směr máme dobrý, ale neusínáme na vavřínech,“okomentoval dráhové úspěchy sportovní ředitel Michal Mráček a dodává: „Co se týče dráhy, rád bych vzpomenul také pořadatelskou činnost, konkrétně naší největší akci GP Prostějov-Memoriál Otmara Malečka. Letos se jel jubilejní dvacátý ročník a myslím si, že jak po sportovní stránce, tak z pohledu atmosféry, budeme mít příští rok co dělat, abychom to překonali.“

 

Děkujeme za finanční podporu Statutárnímu městu Prostějov, Olomouckému kraji , bez jejíchž podpory bychom nemohli svoji činnost na tak vysoké úrovni provozovat.