Úspěšné vystoupení TUFO-PARDUS Prostějova v Estonsku

26.5.2019

Elitní tým mužů absolvoval od pátku do neděle závod kategorie UCI 2.1 Tour of Estonia. Program začínal prologem, po kterém následovaly dvě etapy. První z nich provedla závodníky z Tallinnu do Tartu a měřila bezmála dvě stě kilometrů, druhá pak vedla po městském okruhu v Tartu.

Úspěšné vystoupení TUFO-PARDUS Prostějova v Estonsku

Přesto, že si z Estonska veze prostějovský tým další významný úspěch, nevstoupil do závodu podle představ. V prologu se závodníkům nedařilo a nejlépe skončil Wojciech Pszczolarski na 56. místě. Cílem tak bylo pokusit se o dílčí úspěch v některé z etap. To se podařilo hned následující den, kdy Daniel Babor vybojoval po příkladné týmové spolupráci druhé místo. Tomáš Bárta navíc skončil devátý.

 Ve druhé etapě byly prostějovské barvy opět vidět, a to už v jejím průběhu. Trať byla velmi členitá a technická, závodníci v celkovém pořadí mezi sebou navíc měli malé rozestupy, a tak byla většina týmů velmi aktivní. Nebylo proto nouze o pokusy vybudovat si náskok na peloton. Většina těchto snah však nebyla úspěšná a neměla dlouhého trvání. Nadějně vypadal nejdelší únik dne, ve kterém nechyběl Karel Tyrpekl, nakonec byl ale náskok i této skupinky zlikvidován pelotonem. Úspěch měla až dvojice Mihkel Räim (Israel Cycling Academy) a Michal Podlaski (WIbatech Merx 7R), když si udrželi náskok deseti vteřin a Räim se radoval z vítězství. Ve spurtu hlavní skupiny pak vybojoval skvělé čtvrté místo Tomáš Bárta, pro kterého to tak znamenalo šesté místo v etapě a už druhé umístění v top ten v tomto závodě.

Profil závodu zprvu nevypadal nijak náročně, ale dnešní etapa nebyla vůbec lehká. Snažili jsme se ukázat v co nejlepším světle a myslím, že se nám to i podařilo, když jsme se výrazně podíleli na tvoření závodu. V hlavní skupině, kde už byli opravdu jen ti nejlepší, jsme měli Tomáše s Karlem. Karel se snažil Tomášovi ještě v závěru pomoci, aby měl co nejlepší pozici a ten pak ukázal své rychlostní předpoklady i po takto náročném dni. Samozřejmě nás mrzí nevydařený prolog, tím se rozplynuly naděje na celkové pořadí, i tak si ale myslím, že jsme tu zanechali velmi dobrý dojem,“ řekl sportovní ředitel Michal Mráček.

 

Výsledky: https://www.procyclingstats.com/race/tour-of-estonia/2019/gc